Často kladené otázky - FAQ

Royalplast - plastové okná a dvere Banská Bystrica


AKÁ JE DOBRÁ CENA PLASTOVÉHO OKNA?

Kvalita za rozumnú cenu. Veľmi obľúbený slogan mnohých inzerátov. Čo Vám povie? Vôbec nič. Kvalita ako aj rozumná cena sú relatívne, každý človek si pod týmito pojmami ľahko predstaví úplne iné hodnoty. My vám tu ponúkame náš racionálny názor. Pri vašom rozhodovaní, by nemala byt prioritou najnižšia cena. Príliš nízke ceny skutočne nesvedčia o kvalite produktov. Plastové okná si nebudete kupovať na krátke obdobie, preto si asi ani nebudete môcť povedať: "Nevadí, nevyšlo to, plastové okná ani práca nie sú síce kvalitné ale o 2 roky si našetrím a kúpim si lepšie."
Kvalita plastových okien, ostatných produktov ako i našej práce je vysoko na vrchole pomyselnej stupnice, pritom sa naše ceny v porovnaní s cenami iných firiem pohybujú na stupnici približne v strede. Je to tak preto, že našim cieľom nie je rýchlo zbohatnúť, ale získať spokojných zákazníkov.
Na základe skúseností našej spoločnosti Royalplast, ako aj skúseností našich zákazníkov Vám odporúčame, aby ste výmene okien venovali dostatočný čas, konzultovali Vaše predstavy s odborníkmi, ktorí sa venujú tejto problematike. Výsledkom bude Vaša spokojnosť.


SUSEDOVI SA ROSÍ PLASTOVÉ OKNO, BUDE SA AJ MNE?

Po výmene starých okien za nové plastové okná je vďaka ich vysokej tepelnoizolačnej schopnosti, ktorá umožňuje ušetriť veľké množstvo vykurovacej energie, vysoká pravdepodobnosť zmeny klímy v miestnosti. Plastové okná sa začnú rosiť vtedy, keď sa zvýši relatívna vlhkosť vzduchu v interiéri pri nízkej povrchovej teplote stavebných konštrukcií. Tomuto javu sa dá zabrániť pravidelným vetraním. Najefektívnejšie môžeme vetrať týmito spôsobmi:

1. Mikrovetraním.
(Mikroventilácia v kovaní plastového okna zvoliteľná okennou kľučkou, pomocou ktorej sa vytvorí úzka špára medzi okenným krídlom a rámom). Tento spôsob umožňuje miestnosti "dýchať".

2. Nárazovým vetraním.
Jeho „alfou a omegou“ je krátke a časté vetranie. Plastové okná je potrebné dokorán otvoriť a zabezpečiť tým rýchlu výmenu vzduchu, pri ktorej nedôjde k plytvaniu teplom. V zimných mesiacoch sa neodporúča vetrať prostredníctvom "vyklápačky". Výmena vzduchu tak trvá príliš dlho a strata tepla je vysoká.


KAM UMIESTNIŤ FIXNÉ PLASTOVÉ OKNÁ?

Kým sa rozhodnete pre fixné neotváracie plastové okno, premyslite si, či budete mať k nemu zvonku prístup, aby ste ho mohli v prípade potreby umyť. Takýto typ plastových okien je vhodný najmä na prepojenie izby s balkónom, alebo na prízemie.


AKO SA PREJAVÍ NEKVALITNÉ PLASTOVÉ OKNO?

Ako už bolo povedané, každé nové plastové okno vyzerá dobre, zákazník je šťastný, že vymenil staré, netesné drevené okná za lepšie. Postupne sa však objavia "muchy", ktoré mu začínajú znepríjemňovať život. Po určitom čase plastové okno "sadne" a treba presnejšie nastaviť kovanie (prítlak, pánty, atď.). Toto je normálne aj u kvalitných okien. Lenže kým kvalitné hrubostenné plastové okno s hrubými výstuhami zachováva svoju geometriu, tenkostenné plastové okno sa do určitej miery deformuje.Stačí jeho deformácia o pár milimetrov a plastové okno stráca nielen svoj vzhľad, ale hlavne svoju funkčnosť, nakoľko každé (aj kvalitné) kovanie sa dá nastavovať len v určitých medziach. K tomu môžete pripočítať strácajúcu účinnosť tesnenia a zistíte, že dôvod pre ktorý ste okná menili sa nenaplnil. Tieto problémy sa zvyčajne neprejavujú hneď, ale po určitej dobe.
Na plastové okná a dvere, ktoré ponúka naša spoločnosť Royalplast ponúkame nielen záručnú dobu 5 rokov, ale aj bezplatný servis na funkčnosť našich výrobkov počas záručnej doby, nakoľko o kvalite svojich predávaných výrobkoch sme presvedčení a máme záujem presvedčiť aj Vás.


AKO ČÍTAŤ REKLAMY NA PLASTOVÉ OKNÁ

Orientovať sa v záplave reklám na plastové okná nie je jednoduché, nakoľko ľudia často podľahnú zavádzajúcim údajom. Preto prijmite pár rád: Percentuálne zľavy na plastové okná uvádzané v reklame sú nepodstatné, niekedy voči zákazníkom až zavádzajúce! V niektorých prípadoch by ste jednoduchým výpočtom ako aj na základe Vami získaného rozhľadu o ponukách iných firiem zistili, že plastové okná v pôvodnej cene sa nemohli nikdy predávať, nakoľko by jednoducho boli nepredajné. Pre zákazníka je podstatná výsledná celková cena. Všímajte si, či je cena uvedená s DPH alebo bez DPH. Ak je uvedená bez DPH, pripočítajte k nej 19% a to bude Vaša výsledná cena. Neverte takým nezmyslom, že parapety, žalúzie alebo iné komponenty sú zadarmo ! Samozrejme, že ich cena musí byť zahrnutá v cene plastového okna, prácach a podobne.


ČO SI VŠÍMAŤ PRI KÚPE PLASTOVÝCH OKIEN?

Preto treba trochu "vidieť cez dizajn" ako sa hovorí. Ľudské uvažovanie je niekedy divné. Keď si človek kupuje auto (ktoré si mimochodom, väčšinou nekupuje na celý život), tak ho zaujíma na prvom mieste kvalita a je ochotný pár tisícok priplatiť. Keď si ale kupuje plastové okná (niekedy na celý život), vyhľadá v inzerátoch najnižšiu ponuku a o inej ani neuvažuje. Iste ste počuli mená profilov, ako sú Veka, Salamander, Wymar, Rehau, Aluplast, Thyssen, KBE, Trocal a iné. Profily VEKA, BRUGMANN t. j. profily ktoré ponúka naša spoločnosť Royalplast, sú v tzv. "triede A", ktorá musí mať hrúbku vonkajších stien min. 3 mm, pričom taktiež musia spĺňať aj ďalšie prísne kritériá, aby bola zaručená ich vysoká kvalita. Často vyrábané profily sú „triedy B a C“, ktoré sú finančne pre zákazníka prístupnejšie, ale kvalitatívne na nižšej úrovni (vonkajšia stena môže byť napr.2,5 mm, plasty vyrobené z recyklátov a pod.).


"SYNDRÓM: POĽSKÉ PLASTOVÉ OKNÁ"

Pri obsluhe zákazníkov v našej firme Royalplast je častá otázka „Predávate slovenské, nemecké alebo poľské plastové okná?“. Po odpovedi, že predávame poľské plastové okná je potencionálny zákazník niekedy skeptický a dodá, že poľským plastovým oknám neverí. Napriek tomu, že sa snažíme prezentovať našou kvalitou, pričom vôbec „nezahmlievame“ pôvod našich plastových okien, prípadne komponentov, s ktorých sú vyrábané, zákazníkom je vysvetlované, že nie je dôležitá krajina pôvodu, ale technológia, ktorou sú vyrobené, prípadne materiály z ktorých sú plastové okná vyrobené. Na základe toho sme presvedčení, že predávame kvalitné plastové okná za primeranú cenu, ktoré by nám mohla závidieť nejedna firma, ktorá sa prezentuje „slovenskými“, prípadne „nemeckými“ oknami. Možno by zákazník kupujúci v presvedčení „slovenské“ prípadne „nemecké“ plastové okná bol prekvapený ich pôvodom, minimálne pôvodom profilu, sklenenej výplne, prípadne kovania. Profily sú po ich výrobe oblepené fóliou proti možnému mechanickému poškodeniu, ktoré by mohlo vzniknúť pri transporte, prípadne montáži. Vo väčšine prípadov na týchto fóliach sú nápisy prezentujúce daný profil v rôznych svetových jazykoch. Na základe toho ale nemožno povedať, že celé plastové okno je napr. „nemecké“. Každé plastové okno, ktoré sa vyrába na určitej kvalitatívnej úrovni má na ochrannej fólii rámu, krídlach okien, sklenených výplní označený ich rozmer, výrobcu, prevedenie a pod. Už pri tomto vidieť kým (výrobca) a akým spôsobom sú plastové okná vyrábané. Napríklad na našich sklenených výplniach je nálepka, ktorou je označený nielen výrobca ale aj všetky potrebné údaje o tejto výplní. Zároveň je označená „čiarovým kódom“ na základe ktorého je možné vyrobiť (napr. pri poškodení) sklenenú výplň s totožnými vlastnosťami. Ak takéto „identifikačné znaky“ plastové okno neobsahuje, je to minimálne dôvod na zamyslenie „prečo“?

Pred tým, ako firma Royalplast s.r.o. začala uvažovať o obchodovaní s plastovými oknami si urobila prieskum potencionálnych výrobcov na Slovensku, tak aj v Poľsku. Napriek tomu, že na Slovensku je v pomerne dosť veľkej miere averzia voči poľským výrobkom sme sa napokon rozhodli predávať výrobky poľskej firmy ANPOL Sp. z o.o., ktorá vyrába plastové okná a dvere z profilu od nemeckého výrobcu zn. Veka, sklenených výplní od britského koncernu Pilkington a kovanie od nemeckého výrobcu Winkhaus. V roku 2007 firma ANPOL modernizovala výrobnú linku a v súčasnej dobe predstavuje kvalitu, ktorou sa nemôže prezentovať hociktorá firma vyrábajúca plastové okná.

Na záver k tejto časti uvádzame, že nie je zjavne problém v pôvode výroby plastových okien, ale v kvalite komponentov a v kvalite výroby. Na základe toho, že sa snažíme budovať seriózny prístup k zákazníkom, potrebovali sme sa vyjadriť aj k tejto téme, pričom zdôrazňujeme, že účelom bolo rozšíriť obzor ľudí, ktorí bez podložených dôkazov „paušalne“ poukazujú na plastové okná poľskej výroby ako plastové okná „z princípu“ nekvalitné.

Hore